Czym jest RSS?

Czym jest kanał RSS?

Zapewne podczas swojej przygody z Internetem spotkałeś się już gdzieś z napisem RSS lub z charakterystyczną ikoną   
Jest to tak zwany kanał RSS, służy on do błyskawicznego powiadamiania czytelników o pojawieniu się nowej treści na stronie, dlatego też ze względu na charakter stron WWW najczęściej spotkasz się z nim na blogach i stronach z newsami (gdzie często pojawiają się nowe informacje).
Taką przykładową stroną jest właśnie ta, na której się znajdujesz.

Dlaczego powinieneś się zainteresować kanałem RSS?

RSS coraz częściej staje obok dotychczas królujące newslettery (a czasem wręcz je zastępuje), które powoli zaczynają się nam kojarzyć tylko z przepełnionymi reklamami mailami. I w przeciwieństwie do których kanał RSS stanowi rzeczywiście informację o tym, co pojawiło się na stronie. Zapisując się na kanał RSS, wiesz, czego się spodziewać — będziesz miał dokładnie to samo, co pojawiło się na stronie, lecz w innym formacie.


W odpowiedzi na pytanie, dlaczego korzystać z kanału
RSS, powiem zatem jedno zdanie: Jest to jak na tę chwilę najprostszy i najbardziej przystępny sposób otrzymywania informacji o nowościach pojawiających się na wybranych przez Ciebie stronach internetowych lub ich częściach. Dobrze wykorzystane kanały RSS są niczym mały donosiciel, który podrzuca Ci informacje o tym, co Cię interesuje, zaraz po tym, jak tylko zostanie to opublikowane. Nie musisz już przekopywać Sieci w ramach poszukiwań... Informacje, które Cię interesują, same do Ciebie docierają. Wystarczy odpowiednio skonfigurować jakiś czytnik RSS.


Czytnik RSS zaś to program bądź aplikacja online służąca do odbierania wiadomości z wybranych przez użytkownika wpisów. Osobiście korzystam z czytnika na własnym komputerze, a dokładniej — z narzędzia wbudowanego w przeglądarkę Operę, ale nie każdemu polecam to rozwiązanie. Przykładowo: jeśli korzystasz z kilku komputerów (dom, praca, szkoła), radzę Ci — wybierz jakąś aplikację online, np. Google Reader, byś mógł na każdym z nich odbierać te same informacje. Dla wymagających zaś polecam poszukać czegoś na własną rękę, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „czytniki RSS”, by otworzyła nam się cała gama przeważnie darmowych aplikacji o mniejszej czy też większej funkcjonalności. Po wybraniu i zainstalowaniu czytnika kanał RSS prenumerujemy, klikając w ikonkę RSS bądź wklejając w odpowiednie miejsce aplikacji adres URL kanału (wszystko zależy od wybranej aplikacji). Brzmi to zapewne wszystko w tej chwili trochę tajemniczo, w praktyce jednak jest to bardzo proste i naprawdę bardzo przydatne. Po odpowiednim skonfigurowaniu czytnika RSS nie musisz już odwiedzać kilku czy kilkunastu stron, by sprawdzić, co nowego się na nich pojawiło. Wszystko teraz będziesz miał w jednym miejscu. Sprawdź, jaka to wygoda!

Jeśli jeszcze Cię nie przekonałem do wykorzystania tego narzędzia, zachęcam do obejrzenia poniższego filmiku, który bardzo obrazowo pokazuje korzyści płynące z subskrypcji kanałów RSS.

Obserwatorzy

Popularne posty