wtorek, 30 listopada 2010

Co w trawie piszczy, czyli jak słuchać muzyki, podkastów i audiobooków na Kindle ?

Czy podczas czytania lubisz jak w tle sączy się twoja ulubiona muzyka ?
A może wolisz słuchać audiobooki lub podkasty ?
Z czytnikiem Kindle nie musisz wybierać. Możesz czytać książki, gazety, blogi oraz mieć audiobooki i muzykę na jednym urządzeniu.
Zobaczmy zatem czym Kindle może się pochwalić w dziedzinie muzyki.


Kindle wspiera następujące formaty plików muzycznych:
  • .aa .aax - są to formaty audiobooków wydawanych przez Audible.com, którego nabył Amazon w 2008 roku. Pliki są zabezpieczone nazwą użytkownika oraz hasłem. Pozwalają na wypalenie ograniczonej liczby płyt muzycznych. Płyty można odsłuchiwać dowolną ilość razy.
  • .mp3 - szeroko stosowany format plików muzycznych, który pozostawiam bez komentarza
Kindle nie odtwarza zabezpieczonych plików (DRM) w formatach AAC, WAV ,MP3 oraz innych formatów muzycznych.
Kindle pozwala zasadniczo na odtwarzanie plików muzycznych w dwóch trybach:
- w trybie muzyki
- jako audiobooki

Co to znaczy?

Jeśli chcemy żeby pliki były odtwarzane w trybie muzyki, wystarczy je skopiować do katalogu 'Music' po podłączeniu do komputera przez USB. 

W trybie muzyki pliki są niewidoczne z poziomu czytnika. Muzyka jest odtwarzana w tle. W tym czasie możemy czytać sobie książki lub przeglądać Internet. Kolejność odtwarzania plików następuje w kolejności w jakiej skopiowaliśmy pliki na Kindle. Tzn jeśli wczoraj skopiowaliśmy 1 plik i dzisiaj 1 plik, to plik skopiowany wczoraj będzie zawsze odtwarzany przed plikiem dzisiejszym. Kindle będzie kontynuował  odtwarzanie muzyki nawet po przejściu w stan czuwania.
Aby włączyć/zatrzymać odtwarzanie muzyki przechodzimy do Home>Experimental>Play MP3>Play/pause music. Teraz możemy wrócić do naszej książki, a ulubione kawałki będą się sączyć w tle.
Oczywiście ten sposób operowania nie należy do najwygodniejszych i mamy do dyspozycji skróty klawiaturowe.
Alt + spacja - odtwarza muzykę, ponowne naciśnięcie zatrzymuje
Alt  + F - przechodzi do następnego utworu.

Jak widać, jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki, to Kindle oferuje nam tę funkcjonalność w dosyć podstawowym zakresie. Bo w zasadzie oprócz tego, że odtwarza pliki mp3 to brakuje wszystkiego. Nie mamy kontroli nad kolejnością, nie możemy tworzyć list. Nie możemy tworzyć albumów. Nie ma żadnej informacji o odtwarzanych utworach. Nawet nie możemy nawet jeszcze raz posłuchać tego samego lub poprzedniego kawałka. 
Tryb ten nadaje się do luźnego słuchania muzyki w tle.

Drugim sposobem słuchania plików muzycznych jest tryb audiobooków. Aby słuchać mp3 w trybie audiobooków wystarczy przekopiować pliki do katalogu 'Audible' na Kindle.

Jakie są różnice ?

Zasadnicze. Przede wszystkim skopiowane pliki muzyczne są widoczne z poziomu czytnika i mają etykietę 'audio'. Mogą być zarządzane podobnie jak inne pozycje książkowe.


Możemy je grupować w kolekcje, sortować, kasować itp. Po otwarciu audiobooka mamy do wyboru podstawowe klawisze sterowania takie jak: przewiń do początku, play/pause, przewiń do przodu/tyłu o 30s, następny/poprzedni


U mnie z jakiegoś powodu następny/poprzedni są nieaktywne. Podczas słuchania pliku w trybie audiobooka wyświetlany jest postęp odtwarzania. Po wyjściu następuje natychmiastowe zatrzymanie i zapamiętanie pozycji odtwarzanego utworu. Po ponownym otwarciu możemy kontynuować słuchanie od miejsca, na którym skończyliśmy, co jest niewątpliwie dużą zaletą. Podczas słuchania w trybie audiobooków nie możemy czytać książek ani korzystać z innych funkcji. Możemy zablokować Kindle i kontynuować słuchanie.
Dlatego ten tryb idealnie nadaje się do słuchania książek, słuchowisk, podkastów oraz podobnych audycji.

Głośność utworów możemy regulować przyciskiem, który znajduje się na przodzie czytnika. Możemy również słuchać za pomocą słuchawek. Po podpięciu słuchawek, sygnał automatycznie zostanie przeniesiony z głośników na słuchawki. 

Nie ma limitów co do ilości kopiowanych plików. Jesteśmy ograniczeni tylko wolnym miejscem na czytniku. Kindle 3 posiada 4 GB wbudowanej pamięci bez możliwości rozszerzenia. 

Jakie wnioski?

Z pewnością Kindle nie zastąpi nam odtwarzacza mp3. Natomiast może umilić czytanie odtwarzaniem muzyki w tle. Dosyć dobrze może się sprawdzić jak mini-biblioteka audiobooków i podkastów. 
Nie wiem jak wy drodzy czytelnicy, ale subiektywnie muszę powiedzieć, że jakość odtwarzania jak na takie małe głośniki jest wyjątkowo dobra. 
Być może następne wersje oprogramowania poszerzą możliwości Kindle na polu audio. Moim pierwszym punktem do 'wish list' byłaby możliwość subskrypcji podkastów i automatyczne pobieranie plików mp3 bezpośrednio na Kindle przez Wi-fi. Czas pokaże, a na razie musimy pamiętać, że Kindle jest przede wszystkim czytnikiem książek.

A wam, jakiej funkcji do odtwarzania muzyki brakuje najbardziej ?


Źródła:
http://en.wikipedia.org/wiki/Audible.com
http://en.wikipedia.org/wiki/MP3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy

Popularne posty