sobota, 20 listopada 2010

Jak przedłużyć żywotność baterii w Kindle ?

Kindle 3 jest zasilany baterią Litowo-Polimerową o pojemności 1750 mA. Teoretycznie producenci baterii twierdzą, że w nowych bateriach wyeliminowano efekt pamięci. Dla użytkownika końcowego ma to taką zaletę, że może ładować baterię i przerywać ładowanie baterii bez większego uszczerbku dla żywotności baterii, teoretycznie. Producenci również deklarują, że pojemność baterii spada do 80% pierwotnej dopiero po pierwszych 500 cyklach ładowania. Zaletą baterii Li-Pol jest ich mniejsza waga w stosunku do pojemności. Mają też tendencje do wolniejszego rozładowywania się podczas składowania.

A jak się mają sprawy praktycznie  ?
Swój model zamówiłem bezpośrednio na Amazon.com, wersja 3G. O wszystkich niuansach możesz poczytać w poście Jak kupić czytnik Kindle w Amazon.com ?. Czytnik przychodzi z kablem USB i bez ładowarki do kontaktu. Może to stanowić pewną niedogodność dla osób podróżujących. Ładowarkę można również zamówić dodatkowo podczas zakupu lub dokupić w Polsce. Amazon zaleca używanie oryginalnych ładowarek z wiadomego powodu, natomiast osobiście nie eksperymentowałbym z tanimi ładowarkami USB z Chin na swoim Kindle. Więc pozostaję przy komputerze.
Oczywiście w swej radości posiadania nowego czytnika zacząłem go intensywnie używać jeszcze tego samego dnia. Niestety, sterownik Kindle ma jedną zasadniczą wadę. Po podpięciu do komputera Kindle przechodzi w tryb USB. Co to znaczy ? 
To znaczy, że na komputerze pojawia się jako dysk zewnętrzny i jednocześnie interfejs Kindle zostaje zablokowany. Komunikat na ekranie po angielsku jest następujący: "If you want to read or shop on your Kindle while continuing to charge over USB, please keep the USB cable attached, but eject your Kindle"  

Zasadniczo jako użytkownik mamy 3 opcje używania Kindle:
 1. Kindle się ładuje i widzimy go jako dysk USB. Możemy przerzucać pliki ale nie możemy korzystać z czytnika
 2. Usuwamy urządzenie za pomocą przystawki 'Bezpieczne usuwanie sprzętu'. W XP zazwyczaj jest to w prawym dolnym rogu w zasobniku systemowym. Kindle się ładuje i możemy używać czytnika, ale dysk jest niewidoczny w systemie i nie można przenosić plików. 
 3. No i oczywiście zwykły tryb tzn wypinamy z kabla USB i bierzemy czytnik ze sobą.
I tutaj wielki ale to WIELKI minus dla producenta za taki sterownik. Czy naprawdę jest to aż takie wyzwanie żeby czytnik się ładował, był widoczny w systemie i jednocześnie można go używać ?! Halo jest rok 2010 wszystkie odtwarzacze mp3 mają to w standardzie. Amazon naprawdę nie postarałeś się....

Więc jak widać z powyższego testowanie różnych dokumentów jak wyglądają na czytniku, wymagało ciągłego podłączania i odłączania kabla USB. Myślę, że to właśnie miało wpływ już na samym początku na żywotność baterii.
Producent deklaruje do 1 jednego miesiąca pracy przy wyłączonej komunikacji Wi-fi oraz do 10 dni przy włączonym Wi-fi. Należy tu podkreślić marketingowe słowo 'do' (ang. up to). Odsiewając marketingowy bełkot można założyć, że 2 tygodnie przy wyłączonym Wi-fi i 5 dni przy aktywnym Wi-fi nie są to czasy zbyt wygórowane dla przeciętnego użytkownika.
W moim przypadku dla zupełnie nowego urządzenia bateria przy włączonym Wi-fi rozładowała się już po 2 dniach. Przy intensywnym czytaniu (weekend ok 8 godzin dziennie) bateria rozładowała rozładowała się po 4 dniach. Czytnik zareklamowałem ale o tym opowiem w innym poście.

Wracając do tematu jak przedłużyć żywotność baterii w Kindle oto kilka wskazówek, które mogą się przydać czytelnikom:
 • uzbrój się w cierpliwość przy pierwszym ładowaniu i nie odpinaj kabla zbyt wcześnie.Żółta lampka ładuje się, zielona gotowe. Baterie polimerowe ładują się trochę dłużej niż jonowe. Przez ładowarkę sieciową ok 3-4, a przez komputer nawet dłużej ok 5-6 godzin
 • wyłącz Wi-fi jeśli nie używasz. Kindle sam zapyta czy chcesz przejść do trybu online w przypadku gdy spróbujesz coś wyszukać np w Google. Warto poczekać kilka sekund dłużej na połączenie z Internetem w zamian za kilka dni dłuższego czytana.
 • jeszcze raz wyłącz Wi-fi. Kindle przechodzi w stan czuwania po 10 minutach. Ale nawet w trybie czuwania sprawdza w sieci czy nie pojawiła się nowa zawartość dla subskrybowanych publikacji.
 • jeśli nie zamierzasz korzystać z Kindle przez kilka dni wyłącz czytnik. Aby zupełnie wyłączyć czytnik  przytrzymaj, suwak zasilania przez 7 sekund aż pojawi się biały ekran.
 • jeśli nie będziesz używał czytnika przez dłuższy okres np kilka tygodni albo miesięcy postaraj się aby wartość naładowania była ok 40-50% i wyłącz czytnik Baterie polimerowe bardzo nie lubią przechowywania powyżej 90% i poniżej 10% pojemności. Bardzo to skraca żywotność baterii.
 • nie rozładowuj baterii do 0%. Najlepiej zacząć ładować baterię przy ok 10-15% 
 • Unikaj wody i wilgoci. Pierwiastek Lit  bardzo gwałtownie reaguje z wodą i przez to skraca żywotność baterii litowo polimerowych 
 • gdy nagle bez powodu zjada baterię w krótkim czasie być może jakiś proces się zawiesił i nie zwolnił pamięci a przez to drenuje baterię. Spróbuj twardego resetu żeby oczyścić pamięć podręczną. Przytrzymaj suwak zasilania przez ok. 20 sekund aby zrestartować Kindle na twardo.

A wy jakie macie doświadczenia z bateriami w Kindle ? Jak długo u Was trzymają baterie ? Mieliście jakieś problemy ? Co robicie aby przedłużyć życie baterii czy też wcale nie zwracacie na to uwagi ?
 Źródła: 

11 komentarzy:

 1. Musiałeś mieć faktycznie jakąś usterkę bateryjną.
  Ja mam Kindle 3 dwa tygodnie, czytam po godzinie dziennie, i baterii połowę dopiero zeżarło.

  Pożyteczne rady bateryjne, dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 2. @Martin
  Tak, coś było na rzeczy.
  Ten drugi jest w porządku.
  Po pierwszym ładowaniu wytrzymał tydzień przy ciągle włączonej sieci.
  A teraz trzyma 3 tydzień po drugim ładowaniu bez włączonej sieci

  OdpowiedzUsuń
 3. no to ja chyba jak zwykle mam pecha.
  Kindla dostalam w piątek rano. Wrócilam do domu ok 20:00 i podłączyłam żeby się elegancko naładował.
  Od soboty korzystałam z niego może 2-3 godziny dziennie, czasem włączając 3g żeby sprawdzić coś w necie. W czasie nie-używania kindla usypiałam.
  Dziś jest środa a kindle woła jeść.
  Więc w sumie był w uzyciu mocno zawyżając: 15 godzin (choć powiedziałabym że raczej 10).
  Gdzie jest ten miesiąc? albo chociaż tydzień??

  OdpowiedzUsuń
 4. @zuzel
  szkoda, że tak krótko trzyma bateria już na samym początku. Spróbuj zrestartować Kindle. Jeśli na początku wrzuciłaś dużo książek Kindle robi indeksowanie, która powoduje szybsze zużywanie baterii. Jeśli używasz okładki, popracuj bez okładki. Ostatnio były skargi na okładki z Amazon, że powodują wewnętrzne zwarcia a przez to szybkie wyczerpanie baterii.
  Jak nic nie pomaga, no to pech, ale masz 1 rok gwarancji. Pozostaje tylko reklamacja i wymiana na nowy. Amazon przyśle nowy, będziesz miała 30 dni na odesłanie starego na koszt Amazon.
  Powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 5. Szczerze mówiąc właśnie liczę na to, że to pierwsze użycie było jakieś felerne, teraz właśnie został naładowany drugi raz i zobaczymy.
  Okładę rzeczywiście mam (nie-amazonową), ale jak kawałek sztucznej skóry może powodować zwarcie? O_o Przecież to nie laptop - kindle się nie grzeje...
  Jeśli przez miesiąc użytkowania rzeczywiście zużycie baterii będzie tak szybkie, to będę reklamować. Dzięki za pomoc :)

  OdpowiedzUsuń
 6. @zuzel,
  Nie chodzi tutaj o grzanie się.
  w przypadku okładek z Amazon, chodzi o metalowe styki, które zasilają wbudowane lampki w okładkach. Z lewej strony znajdziesz dwa specjalne wejścia, przez które Kindle łączy się z okładką. One właśnie powodowały zwarcia a przez to wyczerpanie baterii.

  OdpowiedzUsuń
 7. aaa, no to u mnie na 100% nie ma tego problemu.
  Zastanawiałam się nad tym wgrywaniem książek. Za pierwszym razem nie wgrałam ich dużo, ale wgrałam 2 pdfy ponad tysiąc stron (naukowe ;) ) i zastanawiam się czy to właśnie jakoś nie rozładowało tej baterii.
  Od drugiego ładowania używałam kindla już jakieś 4 godziny i zużycie baterii pokazuje maxa - poprzedniu już bateria była zjedzona już w kawałku.
  Jest szansa że wszystko będzie ok :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Rady dotyczące baterii to w sumie legendy miejskie pomieszane z dobrymi radami wujka producenta obliczonymi na to, że użytkownik nie zechce się w to bawić.

  Po pierwsze baterie (cele) LiX są szczelne w sensie, że trzeba by je chyba do wody wrzucic, żeby gdzieś przez małą szczelinę weszła woda.

  Po drugie "rozładować do 0" można chyba tylko zwierając cele (lub baterię, jak polega na elektronice urządzenia) - wbudowane układy nie pozwolą na to.

  Po trzecie "chłodzenie ale nie zamrażanie" (to "wiedza" z Wiki) baterii to już przesada. Problem w tym, że najbardziej baterie niszczy ... wysoka temperatura: przegrzewanie baterii (z różnych powodów - wentylacja, słońce) zmniejsza jej żywotność drastycznie i chyba to jest głównym powodem szybszego zużycia baterii). Ktoś z tego wyciągnął "wniosek", że trzymanie jej w lodówce pomoże. Nie sądzę.

  Po czwarte: gdzie nieśmiertelna rada o "formatowaniu"? Takiego tipsa zabrakło? (oczywiście baterie formujemy, a nie formatujemy a poza tym LiX są sprzedaży już uformowane)

  OdpowiedzUsuń
 9. Co daje wyłączenie czytnika? Po wyłączeniu czytnika na dłużej okazuje się, że bateria i tak się rozładowała. Czy to da się naprawdę wyłączyć, czy z baterią jest coś nie tak?

  OdpowiedzUsuń
 10. @TGor

  Oczywiście, że baterie same w sobie są szczelne. Jeśli lubisz możesz używać swojego Kindle nawet w deszczu. Powodzenia!
  Co do rozładowania do 0% bardziej miałem na myśli to żeby ładować baterię jak wskaźnik jest jeszcze widoczny a nie jak Kindle sam prosi o podłączenie zasilania.

  "chłodzenie ale nie zamrażanie" - naprawdę nie wiem skąd to wziąłeś. Ciekawe jak to ludzie potrafią wyczytać treści, które nie istnieją. Mam nadzieję, że tak nie wygląda Twoja wersja czytania między wierszami.

  Co do ostatniej uwagi, jak wspomniałem, "w nowych bateriach wyeliminowano efekt pamięci. Dla użytkownika końcowego ma to taką zaletę, że może ładować baterię i przerywać ładowanie baterii bez większego uszczerbku dla żywotności baterii, teoretycznie". Jak również nie polecam ciągłego podłączania i wyłączania żadnego urządzenie włącznie z Kindle. Poza tym jeśli są sprzedawane uformowane to po co je formować ponownie ?

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Popularne posty