piątek, 10 grudnia 2010

Jak to jest z tym Internetem na Kindle, czyli testujemy przeglądarkę

Wiele osób rozważając zakup czytnika, zapewne też będzie zwracać uwagę jakie dodatkowe funkcje on oferuje. O tym, że Kindle potrafi mówić, przeglądać zdjęcia i grać lepiej lub gorzej już wiemy. Na Kindle możemy również przeglądać Internet, z darmowym globalnym dostępem przez sieć komórkową w technologii 3G i Wi-fi. Jest to dosyć kusząca wizja. Zapewne dla wielu osób będzie to jeden z głównych czynników, które wpłyną na zakup czytnika. Zatem przyjrzyjmy się wbudowanej przeglądarce i zobaczmy czy może spełnić nasze oczekiwania.

Przeglądarkę możemy uruchomić przechodząc do Home>Menu>Experimental>launch browser. Jeśli nie byliśmy podłączeni do sieci zostaniemy poproszeni o potwierdzenie, że chcemy włączyć komunikację sieciową.

Jak już wspominałem w poście o baterii, warto na co dzień mieć wyłączoną sieć kosztem kilkusekundowej zwłoki przy pierwszym połączeniu z Internetem. Widzimy, że przeglądarka została umieszczona w sekcji eksperymentalnej. Słowo eksperymentalny daje Amazon możliwość potencjalnego zablokowania rozwoju przeglądarki. Jest też wygodnym usprawiedliwieniem dla niedociągnięć samej przeglądarki. Umieszczenie jej tak głęboko w menu jest moim zdaniem dosyć nieporęczne dla użytkownika. Przeglądarka powinna być dostępna z głównego ekranu lub przynajmniej powinniśmy mieć klawisz skrótu. Po otwarciu przeglądarki jesteśmy przenoszeni do ostatnio otwieranej strony.
Możemy użyć następującej sztuczki, żeby szybciej uruchomić przeglądarkę. W dowolnym miejscu gdzie dostępny jest dialog wyszukiwania wprowadźmy dowolny ciąg znaków np: 'a'

i wybierzmy wyszukaj w Google. Zostaniemy przeniesieni od razu na stronę Google.

Naszym głównym przyciskiem do poruszania się po stronach jest 5-kierunkowy klawisz (którego dalej będę nazywał joystickiem) podobny do tych stosowanych w komórkach. Joystick pozwala nam się poruszać w 4 kierunkach, natomiast środkowy służy do potwierdzania akcji. I tak np. aby przejść po nowy adres, aktywujemy pasek adresu joystickiem wpisujemy adres z klawiatury a następnie wybieramy obok adresu pole 'go to'  żeby załadować stronę. Aby aktywować pasek adresu z dowolnego miejsca strony możemy wybrać 'Enter URL' z podręcznego menu przeglądarki. Tutaj należy nadmienić, że Kindle natywnie nie wspiera polskich znaków. Więc jeśli chcielibyśmy wprowadzić przykładowo www.żółw.pl, możemy o tym zapomnieć na Kindle.
Kursor w zależności od pozycji na stronie będzie miał charakter wskaźnika lub łapki jeśli zatrzymamy się nad danym odnośnikiem. Potwierdzenie joystickiem spowoduje przejście do podlinkowanej strony. Samo wykrywanie łączy jest dosyć inteligentne i nie sprawia większej trudności. Jednak wymaga trochę wprawy i przyzwyczajenia do innej filozofii nawigacji. Jeśli ktoś używa Opery działa to podobnie do poruszania się po stronie za pomocą Shift+strzałki. Tutaj należy wspomnieć, że przeglądarka Kindle nie wspiera przeglądania w kartach. To oznacza, że jeżeli link otwiera się w nowej stronie to po prostu nie otworzymy jej. Dostaniemy taki oto komunikat:

Większość stron internetowych nie mieści się na ekranie 6-calowego czytnika Kindle. Będzie to wymagało ciągłego przewijania strony lub powiększania do rozmiarów pozwalających na swobodne czytanie.
Np oryginalna strona Onetu po wczytaniu praktycznie jest nieczytelna.

Pod przyciskiem Aa mamy opcje powiększania ekranu oraz zmiany rotacji. Dopiero po powiększeniu nagłówki stają się czytelne. Stronę możemy przewijać w pionie za pomocą bocznych klawiszy następna/poprzednia strona co odpowiada użyciu tradycyjnych PageUp/PageDown. Natomiast przewijanie w poziomie realizujemy wciąż za pomocą joysticka. Czasami zdarza się, że po lewej i po prawej stronie mamy kolumny a w środku jest artykuł, który nas interesuje. Przy przewijaniu w poziomie strona ciągle nam przeskakuje, tak że wciąż widzimy albo prawą albo lewą połówkę tekstu. Możemy sobie pomóc przytrzymując klawisz Shift ↑ w tym samym czasie co spowoduje bardziej płynne przewijanie. Co jeszcze denerwuje to fakt, że po przejściu do nowej strony tracimy powiększenie z poprzedniej

Jakie funkcje mamy pod menu podręcznym ?
 • Enter URL - aktywuje pasek adresu
 • Zoom in/out - powiększenie/pomniejszenie strony w krokach 150%, 200%, 300%
 • Article mode - usuwa wszelkie obrazki oraz skrypty i i formatuje stronę do trybu tekstowego 
 • Bookmarks - przenosi nas do listy zakładek
 • Bookmark this page - dodaje bieżącą stronę do zakładek
 • History - historia przeglądania
 • Browser Settings - Ustawienia przeglądarki
  • Clear History - usuwa historię przeglądania
  • Clear Cookies - usuwa ciasteczka
  • Enable/Disable Javascript - włącza/wyłącza Javascript na stronach
  • Enable/Disable Images - włącza/wyłącza obrazki na stronach
    
Jeszcze tylko przykład aby zilustrować różnicę między Web i Article mode
Tryb strony

Tryb tekstowy


Silnik przeglądarki bazuje na silniku WebKit pierwotnie wykorzystywanym w przeglądarce Safari.
Zróbmy krótki test i zobaczmy jak szybko wczytują się strony. Do porównania będę używał Opery zainstalowanej na pececie, przeglądarki Safari na Ihpone oraz przeglądarki Kindle. Wszystkie są połączone w tej samej domowej sieci Wi-fi, więc sama prędkość linii nie powinna mieć aż takiego znaczenia. Oczywiście porównywanie 3 różnych przeglądarek na różnych urządzeniach nie ma sensu, natomiast chciałbym zilustrować prędkość w kontekście komfortu przeglądania. 
To jak długo czekamy na wczytanie strony decyduje o naszym komforcie, prawda ?
Starałem się wyczyścić pamięć podręczną przed wczytaniem stron w celu bardziej miarodajnych wyników.
W Kindle nie znalazłem takiej opcji.

Oto wyniki mojego testu:
Onet.pl
Opera pc -15 s
Iphone Wi-fi - 15s (lajt.onet)
Kindle Wi-fi  - 38s
Kindle 3G - 50s

bbc.co.uk 
Opera pc - 15s
Iphone Wi-fi - 6s (wersja mobilna)
Kindle Wi-fi - 52s
Kindle 3G - 55s

facebook.com
pc Opera - 3s
Ihpone Wi-fi - 6s (werjsa mobilna)
Kindle Wi-fi - 8s
Kindle 3G - 11 s

nytimes.com
pc Opera - 33s - duzy plik flash na stronie głównej
Ihpone Wi-fi- 52s
Kindle Wi-fi - 38 s
Kindle 3G - 42 s

Co możemy zauważyć po wynikach testu ?
 • Wczytanie strony na Kindle średnio trwa 2-3 razy dłużej niż na komputerze przy tej samej dostępnej prędkości internetu. 
 • Rożnica w czasie wczytania przez 3G  a Wi-fi nie jest taka duża. Można oczekiwać, że różnica będzie znacząca przy łączności Edge i GPRS.
 • Internet (twórcy stron) wciąż nie rozpoznaje przeglądarki Kindle jako medium do przeglądania sieci, w przeciwieństwie do Iphona, który jest dosyć dobrze zadomowiony i zostaje przekierowany na strony dla użytkowników mobilnych. 
Czy Kindle obsługuje media ?
Kindle nie obsługuje technologii Flash, więc filmików na YouTube sobie nie pooglądamy. Przy okazji ominie nas cały zestaw denerwujących reklam we Flashu. O słuchaniu muzyki online też możemy sobie pomarzyć.

Czy przez Kindle można ściągać pliki ?
I tak i nie ale odpowiedź brzmi raczej nie. Kindle pozwala nam pobierać bezpośrednio na czytnik tylko pliki w formatach natywnie rozpoznawanych przez czytnik to jest: .TXT, AWZ, .PRC i .MOBI. Jeśli link prowadzi to jednego z takich plików dostaniemy taką oto wiadomość przed pobraniem.

W trakcie pobierania nie mamy żadnego paska postępu i powinniśmy czekać aż dostaniemy potwierdzenie.

Przy próbie pobrania innego rodzaju plików dostaniemy informację, że Kindle nie wspiera tego rodzaju plików.

Czy na Kindle można czytać pocztę?
To zależy. Z autopsji mogę powiedzieć, że z Gmailem nie miałem problemów. W wersji mobilnej wygląda to nawet przyzwoicie. Natomiast do o2.pl nie udało się mi zalogować do nowego interfejsu. Strona tkwi w miejscu 'Ładowanie poczty...'
Macie jakieś doświadczenia z innymi stronami do obsługi poczty ?

Możemy  też próbować wykorzystać klawiaturę Kindle do wysyłania krótkich wiadomości bez polskich ogonków. Natomiast do pisania dłuższych wiadomości raczej się nie nadaje.

Co jeszcze ?
Nie wiem jak wam drodzy użytkownicy Kindle ale mi się zdarza, że Kindle po prostu zawiesza się podczas wczytywania stron. Czasami zbyt długo czekam na wczytanie strony i kiedy chce przerwać, Kindle potrafi nie odpowiadać na klawisze. Czasami po kilkunastu, kilkudziesięciu sekundach zaczyna znowu reagować ale czasami tylko restart pomaga.

Przejdźmy zatem do podsumowania. Postaram się wypunktować słabsze i mocne strony chociaż obawiam się, że tych pierwszych będzie więcej.
 • Uruchamianie przeglądarki
  - niewygodne uruchamianie przeglądarki
  - brak dostępu z głównej strony
  - brak klawisza skrótu
  + szybki start przeglądarki
 • Poruszanie się po stronach
  - brak wsparcia dla polskich znaków w adresie przeglądarki, formularzach, wiadomościach
   - brak możliwości przeglądania w kartach
  - zbyt mała czytelność czcionek i konieczność powiększania stron
  - utrata powiększenia po przejściu do nowej strony
  - niewygodne przewijanie stron w powiększeniu
  + dosyć intuicyjne wykrywanie łączy na stronie
  + przycisk wstecz dostępny z klawiatury 
 • Wyświetlanie stron
  - większość stron nieczytelnych w oryginalnym rozmiarze
  - brak wsparcia dla mediów odtwarzanie mp3, filmików
  - brak możliwość pobierania dowolnych plików
  - brak dopasowania szerokości strony do ekranu (reflow) przy powiększeniu
  + możliwość powiększania stron
  + możliwość rotacji
  + dobry tryb article do czytania
 • Prędkość wczytywania stron Internetowych
  - wolne wczytywanie w porównaniu do tradycyjnych przeglądarek
 • Inne
  - małe możliwości konfiguracyjne edycji zakładek itp
  - tendencja do zawieszania się przeglądarki od czasu do czasu
   + możliwość czytania poczty
Czy przeglądarka internetowa Kindle może nam zastąpić tradycyjną formę przeglądania Internetu ?

Moim zdaniem jeszcze nie.

A waszym zdaniem drodzy czytelnicy? Do czego jeszcze używacie przeglądarki na swoim Kindle ?

Już niedługo porady jak szybciej przeglądać Internet na Kindle. Zapisz się do kanału RSS aby być na bieżąco.
Już subskrybujesz  kanał RSS ? Zapraszam do komentarzy.

7 komentarzy:

 1. Ja używam tejże przeglądarki głównie jako terminal do e-mailii. O wiele wygodniej czytać i odpisywać na nie z kindle'a niż z komórki. A strony polecam przeglądać w wersji na komórki np. m.gazeta.pl lajt.onet.pl. Wtedy wyglądają akurat...

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie jestem (nie)szczęśliwym posiadaczem KindleDX. Mam problem z uzyskaniem połączenia z siecią, przez co nie mogę go zarejestrować i normalnie kupować książek.

  Mimo zabiegów opisanych w instrukcji (restart) i bardzo dobrego zasięgu wszystkich sieci (dostępna jest także 3G) mój czytnik nie chce się łączyć.

  Czy to oznacza że jest uszkodzony? Czy ktoś miał już podobny problem?

  OdpowiedzUsuń
 3. @Urbanczyk,

  Kindle faktycznie może służyć jako terminal do poczty zwłaszcza z globalnym zasięgiem :)
  Co do stron mobilnych, zgadzam się, że wyglądają dużo lepiej na Kindle niż na komórkach. O tym oraz innych sposobach ułatwiających korzystanie Internetu na Kindle zamierzam jeszcze poświęcić kilka postów.

  @mis

  Z Internetu będziesz mógł korzystać po rejestracji urządzenia. Odnośnie rejestracji samego urządzenia, informację znajdziesz w poście o zarządzaniu Kindle http://kindlemaniak.blogspot.com/2010/12/zarzadzaj-swoim-kindle-czyli-o-tym-jak.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydałby sie carnovore dla html. Takie male ustrojstwo co by wycinalo wszystko co nam nie potrzebne.
  Cos co by integrowalo RSS, itp. rzeczy w ladna strone. Opera robi to na swoich stronach moze i ludzie prywatnie to zrobia.

  A jak jest z wysylaniem logowaniem sie. Czy zapamietuje hasla, zapamietuje loginy, formularze? Macie tu denerwujacy openID czy przegladarka w kindlu zapamieta, jaki mam openid? haslo do tweetera itp.?

  OdpowiedzUsuń
 5. @pastyl5

  przeglądarka w Kindle nie ma funkcji auto uzupełniania, więc openid ani haseł przeglądarka w Kindle nie zapamięta. Z drugiej strony Opera do dziś nie zapamiętuje wpisanych danych w formularzach,

  OdpowiedzUsuń
 6. czesc.czy orientujecie sie moze czy Kindle obslugiwal by program do nauki ANKI?
  albo czy mozna downloadowac software z tego programu na Kindle?
  z gory dziekuje za odpowiedzi

  OdpowiedzUsuń
 7. Program nie, ale wersje webową anki?

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Popularne posty