sobota, 27 listopada 2010

Syntezator mowy, czyli o tym jak Kindle ludzkim głosem przemówił

Czy jak byłeś dzieckiem lubiłeś, jak ktoś czytał ci bajki na dobranoc ?
Cóż, czytnik Kindle nie wróci tamtych czasów, za to został wyposażony w syntezator mowy. Funkcja ta 'Text-to-Speech' została zaliczona w poczet eksperymentalnych. Syntezator pozwala czytać na głos książki, gazety oraz własne dokumenty. Chciałoby się żeby to był rodzimej produkcji bijący na głowę konkurencję syntezator Ivona, moglibyśmy wtedy posłuchać polskich pozycji książkowych ale pomarzyć można. Zobaczmy więc, co ten syntetyczny głos potrafi.


Po otwarciu książki, syntezator jest dostępny pod przyciskiem tekstu 'Aa'. Wystarczy wybrać 'turn on' w wierszu 'Text-to-speech' (dalej będę używał skrótu TTS).  Dla plików pdf pcja ta może być niedostępna oraz jeśli właściciel praw autorskich książki nie wyraził zgody. W takim przypadku opcja ta jest nieaktywna.
Po kilku chwilach do naszych uszu dotrze syntetyczny głos. W trakcie czytania Vocalizer sam zaktualizuje ekran odpowiednią stronę czytanego aktualnie tekstu.
Syntezator będzie również kontynuował czytanie na głos, jeśli suwakiem przejdziemy do stanu czuwania. Ponieważ wtedy klawiatura jest zablokowana nie będziemy mogli kontrolować za pomocą skrótów sterujących aż ponownie wyjdziemy ze stanu czuwania.
Vocalizer może pracować w kilku trybach tempa czytania. Do wyboru mamy trzy prędkości:
  • wolniej (slower) 
  • domyślne (default) 
  • szybkiej (faster) 
Domyślnie Vocalizer ma barwę głosu męskiego ale jeżeli nam to odpowiada możemy zmienić głos na żeński.
Poniżej demonstracja syntezatora Kindle w akcjiMoim zdaniem syntezator nie jest taki zły. Przy nauce angielskiego np. może się przydać w przypadku jednoczesnego czytania i słuchania na głos. Wtedy bardziej utrwala się poprawna wymowa nieznanych słówek. Na pewno nie zastąpi nam długo jeszcze audiobooków. Żaden mechaniczny głos, nie może się równać do żywego aktora, który swoją grą oraz intonacją głosu potrafi nadać niepowtarzalny charakter książce.

TTS można uruchomić lub zatrzymać za pomocą klawisza Shift ↑ oraz klawisza symboli specjalnych SYM. Odczyt na głos możemy również wstrzymać klawiszem spacji. Wtedy wznowienie czytania następuje w miejscu, w którym zatrzymaliśmy Vocalizer.
Aby syntezator zaczął czytać od konkretnej pozycji na stronie zamiast od początku, wystarczy przesunąć kursor w dane miejsce i uruchomić TTS.
Zgodnie z informacjami widocznymi w umowie licencyjnej technologię dostarczyła firma Nuance.
Z informacji można wywnioskować, że produkt Vocalizer bazuje na silniku Java.

Szczerze mówiąc nigdy o tej firmie wcześniej nie słyszałem. Może, ktoś z czytelników mieszka w USA to wie czy jest również liderem rynku jak u nas Expressivo ?

Vocalizer może być również użyty jako przewodnik głosowy po menu. Pozwala to nam poruszać się po menu słuchając komend głosowych np w ciemności. Opcje głośnomówiącego menu można uaktywnić w  ustawieniach Home>Menu>Settings>Voice Guide>Turn on.

Jako ciekawostkę można zaliczyć, że syntezator potrafi czytać również teksty niekoniecznie angielsko języczne ale wciąż z wymową angielską. Ja już próbowałem na polskich książkach , a wy ?
Efekt jest naprawdę ciekawy !

Post zakończę retorycznym pytaniem
Kto dziś wam poczyta książkę na dobranoc, może Kindle ? :)

Źródła:
http://www.nuance.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy

Popularne posty