sobota, 27 listopada 2010

Pranie mózgu Kindle, czyli wymieniamy oprogramowanie na nowsze.

Czytnik Kindle był jednym z pierwszych szeroko dostępnych czytników na rynku. Obecnie mamy do czynienia z trzecią generacją zwaną krótko K3. Jego twórca nie zasypia także gruszek w popiele jeśli chodzi o stronę programową.

Obecnie Amazon na swoich stronach przez ograniczony czas, dla czytników ostatniej generacji, udostępnił wczesną wersję 3.0.3 oprogramowania, które oficjalnie dopiero będzie dostępne za kilka tygodni. Nowa wersja oferuje ogólnie poprawioną wydajność, natomiast Amazon nie informuje jakie zmiany dokładnie zostały wprowadzone. Jeżeli nie chcemy czekać na oficjalne wydanie, możemy już dziś sami dokonać aktualizacji.


 1. W pierwszej kolejności musimy określić jaką wersję oprogramowania posiadamy. Możemy to sprawdzić w ustawieniach: Home>Menu>Settings. No dole ekranu będzie widniała wersja naszego oprogramowania.. Jeśli zobaczymyt 3.0.2, 3.0.1 lub 3.0 możemy śmiało przystąpić do wgrania najnowszego oprogramowania. U mnie np. w dostarczonym niedawno czytniku była wersja 3.0.2.
 2. Następnie musimy określić jaki model Kindla posiadamy. Informację tę również uzyskamy w ustawieniach: Hom>Menu>Settings w sekcji Device Info. Zgodnie ze specyfikacją podaną na Amazon, numer seryjny będzie bedzię zależał od kraju docelowego jaki podaliśmy przy zakupie czytnika.
  - dla modelu Kindle Wi-fi numer będzie się zaczynał na 'B008'
  - dla modelu Kindle 3G Wi-fi wersja US ,numer będzię się zaczynał na 'B006'
  - dla modelu Kindle 3G Wi-fi wersja Europejska, numer będzię się zaczynał na 'B00A'
 3. Następnie pobieramy oprogramowanie odpowiednie dla naszego modelu
  - Kindle Wi-fi
  - Kindle 3G Wi-fi wersja US
  Kindle 3G Wi-fi wersja Europejska
 4. Przetransferuj plik na swój czytnik Kindle. Nie wrzucaj plików do żadnych katalogów typu 'Documents' , 'Music' czy 'Audible'. Upewnij się, że plik został poprawnie skopiowany, następnie odłącz czytnik, za pomocą przystawki  'Bezpieczne usuwanie sprzętu'. W XP zazwyczaj w prawym dolnym rogu.
 5. Teraz możemy przystąpić do wgrania nowego oprogramowania. Przechodzimy kolejno do Home>Menu>Settings>Menu i wybieramy 'Update Your Kindle'. Jeśli już posiadamy najnowszą wersję oprogramowania, opcja będzie wyszarzona. Wybierz OK, żeby potwierdzić , że chcemy uaktualnić nasz Kindle. Podczas aktualizacji Kindle zrestartuje się 2 razy. Przy pierwszym restarcie będzie widoczna informacja 'Your Kindle is Updating'. Po drugim restarcie sprawdzamy wersję oprogramowania w ustawieniach.
  Hurra ! Udało się. Mamy najnowszy soft.

Mogę dodać, ku mojemu zdumieniu okazało się, że posiadam wersję US. Mimo, że adres dostarczenia przesyłki był w Polsce.


Prawdopodobnie wersja europejska dotyczy czytników zakupionych na amazon.co.uk.
Czy ktoś z czytelników kupił Kindle w UK, mógłby dodać informację w komentarzu jaką wersję posiada ?
Z góry dziękuję.

No cóż, jak widać cały proces jest dosyć prosty i bezbolesny. Szczerze mówiąc, nie widzę żadnej różnicy w funkcjonowaniu Kindle przed i po aktualizacji.

Chcę,mocno podkreślić, że powyższy post ma tylko charakter poglądowy i nie jest zachętą do wymiany firmware. Jak każda wymiana oprogramowania wiążę się z ryzykiem. Bardzo mocno zachęcam do zrobienia kopi bezpieczeństwa swoich danych. Nie odpowiadam również za ewentualne szkody wynikłe wskutek niepomyślnej aktualizacji. Informuję również, że nie możliwości powrotu  do poprzedniej wersji oprogramowania. Każdy podejmuje decyzję na własne ryzyko.

Natomiast śmiałkom życzę powodzenia !Źródła:

7 komentarzy:

 1. I jak dalej nie zauważasz żadnych zmian po wgraniu nowego softu? Pytam bo zastanawiam się czy jest sens zmiany jak nie widać różnicy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. @Andrzej,
  Niestety, ale nie zauważyłem żadnych zmian, które od razy rzucałyby się w oczy. Na Twoim miejscu jeśli nie masz problemów z czytnikiem i wszystko działa jak należy, poczekałbym na wersję finalną, niech inni testują.
  Natomiast jeśli czujesz w sobie żyłkę testera, możesz próbować, może zauważysz jakieś zmiany :)

  OdpowiedzUsuń
 3. @Tommy

  Hehe...może i trochę tej żyłki we mnie jest, ale skoro żadnych różnic nie odczuwasz to chyba sobie daruje, tym bardziej że jak na razie z moją "Kinder" niespodzianką wszystko jest ok. No i jest to wersja beta tego softu, a więc nie koniecznie musi być stabilna, a nie chciał bym sobie narobić problemów :) Dzięki za szybką odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też wgrałem nową wersję (mam Kindle 3) - i żadnych różnic nie widzę. Ani jednej, prawdę mówiąc. Ani odrobinki. Ani nawet cienia zmiany.

  Ale też i nie szukałem jakoś bardzo intensywnie. Może jeszcze znajdę.

  OdpowiedzUsuń
 5. @Martin,
  Tak, zmiana jest kosmetyczna bo na trzecim miejscu.
  Prawdopodobnie programiści coś sobie załatali w kwestii stabilności, natomiast od strony użytkownika nic się nie zmieniło.
  O konwencji numerowania oprogramowania możesz poczytać na Wiki
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Numeracja_wersji_oprogramowania

  OdpowiedzUsuń
 6. Zakupiłem niedawno Kindle 3 WiFi
  Moja wersja softu to 3.0.2 a seria zaczyna sie od B0008.

  Próbowałem juz kilka razy zaaplikować najnowszy UPDATE ale za każdym razem kończy sie tak samo:

  Ładuje do głównego katalogu na dysku Kindle a po wejściu w odpowiednie menu opcja Update Your Kindle jest jak pisze autor, wyszarzona, a przy ponownym podpięciu Kindla plik z uaktualnieniem znika z dysku Kindla gdzie został wcześniej umieszczony.

  Sprawdzałem już wszystko, czekałem parę minut po skopiowaniu zanim odpinam Kindla, ciągle ten sam scenariusz.

  Chyba sie poddam, nie wiem co jest grane

  OdpowiedzUsuń
 7. @Michał,

  Na szybko poszukałem w necie i wygląda na to, że nie jesteś sam z tym problemem. Przypadłość
  dotyczy tylko ostatnio wydanych czytników wersja 3.0.2 (553210206).
  http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=115788&page=3

  Proponuję kontakt z obsługą Amazon.
  Powodzenia

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Popularne posty