sobota, 15 stycznia 2011

Co to jest indeksowanie książek w czytniku Kindle ?

Dzisiaj chciałbym poświęcić kilka słów indeksowaniu książek na czytniku Kindle. Pokrótce wyjaśnię na czym polega proces indeksowania książek, jakie mogą być objawy indeksowania, jak długo trwa indeksowanie, czy można wyłączyć indeksowanie oraz kilka  wskazówek jak sobie radzić z ewentualnymi kłopotami jakie mogą wystąpić przy indeksowaniu.

Na czym polega indeksowanie
Proces indeksowania rozpoczyna się automatycznie za każdym razem,  gdy do czytnika dodajemy nowe pozycje. Obrazowo mówiąc indeksowanie jest swego rodzaju tworzeniem wewnętrznego systemowego 'spisu treści' danej pozycji na potrzeby Kindle. Tenże spis treści pozwala potem pokazywać bardzo szybko wyniki wyszukiwania. W sensie technicznym jest to baza danych ze słowami kluczowymi oraz informacją gdzie dane słowa się znajdują. Fizycznie baza danych znajduje się w następującej lokalizacji na czytniku: '\system\Search Indexes\Index.db' Uwaga: folder jest tylko widoczny jeśli opcja pokazywania plików ukrytych oraz systemowych jest włączona. Proces indeksowania można porównać do robota Google, który chodzi po sieci i zbiera informacje jakie treści znajdują się na jakich stronach. Potem dzięki takim informacjom, możemy uzyskać wyniki wyszukiwania w ułamku sekund. Tyle, że w przypadku Kindle dzieje się to na małą skalę.

Jak długo trwa indeksowanie
Czas jaki potrzebuje Kindle aby utworzyć indeks dla danej książki zależy oczywiście od jej objętości. Można przyjąć założenie, że dla średnio obszernej książki mówimy tutaj o kilku godzinach. Dlatego należy liczyć się, że w przypadku dodaniu do Kindle przykładowo 100 książek proces indeksacji może trwać nawet kilka dni.

Jakie są objawy procesu indeksowania
Stworzenie takiej bazy danych wymaga przetworzenia bardzo dużej ilości danych. Dlatego indeksacja obciąża szczególnie procesor.  Duże obciążenie procesora powoduje również duże zapotrzebowanie na energię. W efekcie podczas indeksowania możemy zauważyć spowolnione działanie urządzenia. Kindle zaczyna z opóźnieniem reagować na przyciski. Możemy też odczuć wyraźnie wolniejsze przerzucanie stron. Również w przypadku długotrwałego indeksowania może nastąpić szybkie wyczerpanie baterii.

Jak sprawdzić czy indeksowanie się już zakończyło
Aby sprawdzić czy indeksacja została zakończona po prostu wyszukujemy frazę. Najlepszym sposobem sprawdzenia jest wyszukanie zwykłej kropki . Na głównym ekranie naciskamy klawisz 'del' lub 'enter' wpisujemy znak kropki '.' i wybieramy 'search my items'. Zamiast wyników wyszukiwania pojawi nam się komunikat: 'Item Not Yet Indexed(x)', gdzie 'x' jest liczbą pozycji, które nie zostały jeszcze zindeksowane.


Po zaznaczeniu pozycji pojawi nam się lista książek, które wciąż wymagają indeksacji. Ponadto jesli spróbujemy wyszukać dane słowo w książce, w której indeksacja nie została zakończona dostaniemy taką oto wiadomość:


Czy indeksowanie można przyspieszyć lub wyłączyć
Niestety, procesu indeksowania nie możemy przyspieszyć, chyba, że ktoś potrafi podkręcić procesor w Kindle :). Natomiast sam proces indeksacji można wyłączyć. W tej chwili nie jest to udokumentowana funkcja, o której napiszę w kolejnych postach  wkrótce w ramach omawiania ukrytych poleceń na Kindle. Dlatego bądźcie na bieżąco lub jak kto woli 'stay tuned'.

Wskazówki
 • Jeśli zamierzasz dodać dużą ilość pozycji do Kindle, pozostaw czytnik podpięty do źródła zasilania, aby uniknąć wyczerpania baterii przed zakończeniem indeksowania
 • Po zakończonym indeksowaniu zrestartuj Kindle aby wyczyścić dane tymczasowe z pamięci, które mogły pozostać z procesu indeksowania
 • Jeśli po dłuższym czasie książka nie chce się zindeksować zrestartuj urządzenie. Być może proces indeksacji się zawiesił.
 • Czasami podczas kopiowania książek na Kindle, niektóre pliki mogą ulec uszkodzeniu. Zwłaszcza jeśli wypinamy kabel USB z komputera przedwcześnie lub nie korzystamy z funkcji 'Usuń bezpiecznie urządzenie' w systemie XP. W takim przypadku jeśli restart nie pomaga w zakończeniu indeksacji, usuń problematyczne książki i dodaj ponownie.
Mam nadzieję, że post pomógł czytelnikom bloga lepiej zrozumieć tematykę indeksacji książek na czytniku Kindle.

Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Indeksowanie

--
Już niedługo kolejne posty o Kindle. Bądź na bieżąco i zapisz się do kanału RSS. Zapraszam do komentarzy.

5 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy artykuł.
  Dzięki za przydatne wskazówki :).

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekam z niecierpliwoscia na nieudokumentowane funkcje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. @fgo
  proszę bardzo :)
  @nexus6
  wcześniej czy później coś popełnię na ten temat. W tej chwili mam więcej pomysłów o czym pisać niż czasu na pisanie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam
  Tydzień temu kupiłem czytnik DX dla mojego ojca.Przesyłka dotarła w czwartek rano . Od piątku testowałem, wczoraj wieczorem zawiozłem go ojcu.Podczas testu wrzuciłem ok 20 książek i 5 tygodników PDF.Bateria wytrzymała pół dnia.Dzisiaj ojciec do mnie zadzwonił że czytał dzisiaj cały dzien i 2 razy musiał doładowywać.Czy to normalne?? może wrzuciłem jakieś pozycje uszkodzone i cały czas je indeksuje i dlatego ciągnie baterię?? co mam robic??

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny blog :)

  To ja teraz czekam na to wyłączanie indeksacji :) Czy ja dobrze rozumiem, że jak się indeksację wyłączy to nie da się szukać w otwartej właśnie książce?

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Popularne posty