środa, 12 stycznia 2011

Komentarz do ankiety "Jaki posiadasz model czytnika ?"

Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim czytelnikom, którzy oddali swój głos w niedawno przeprowadzonej ankiecie. Wprawdzie próba na jakiej została przeprowadzona ankieta jest niewielka, zapewne z racji młodego stażu bloga, mimo to spróbujmy wysnuć jakieś wnioski.


Jaki posiadasz model czytnika?Pierwsze co możemy zauważyć to, że nikt nie przyznał się po posiadania Kindle pierwszej oraz drugiej generacji. W sumie jeśli się zastanowić, kilka lat temu technologia e-papieru nie była zbytnio znana. Pierwsze modele również nie były zbyt doskonałe. Oprócz tego cena tych urządzeń była zaporowa. W cenie Kindle 2 sprzed roku, dzisiaj możemy już mieć znacznie większy model Kindle DX.
Ponad połowa głosów przypadła Kindle 3 najnowszej generacji. Za główne powody popularności Kindle 3 uznałbym: znajomość marki, przystępna cena, pochlebne recenzje, globalny program Amazon dostawy czytnika.
Kindle DX uzyskał blisko 10% oddanych głosów. Za mniejszą popularnością większego brata zapewne stoi wciąż wygórowana cena czytnika. Można również zgadywać, że osoby które zdecydowały się na model DX miały specyficzne potrzeby jak czytanie plików w formacie pdf, a wielkość urządzenia oraz cena miały drugorzędne znaczenie.
Żaden z czytelników nie przyznał się do posiadania czytnika innego niż Kindle. Za przyczynę należy raczej upatrywać specyfikę tematyki bloga. A w związku z tym, dosyć charakterystyczny profil odwiedzających blog. Nie wyciągałbym tutaj wniosku, że pozostałe czytniki nie są popularne na rynku.
4 na 10 osób zadeklarowało zakup czytnika w bliżej nieokreślonej przyszłości. Jest to dosyć optymistyczny znak. Taki rezultat sygnalizuje, że popularność czytników nie jest chwilową modą, a raczej nowym trendem na rynku czytelniczym. Osoby, które zdecydowały się na Kindle, zapraszam do użycia linków reklamowych Amazon umieszczonych na blogu przy zakupach. Jeden klik nic nie kosztuje, a w ten sposób wpieracie Kindlemaniaka.
Kilka procent osób, które wzięły udział, nie planuje zakupu czytnika. Zgadywałbym, że albo ceny tych urządzeń są wciąż zaporowe, albo technologia nie spełnia jeszcze ich potrzeb.

Zatem czy czeka nas boom na rynku czytników? Zapewne jeszcze nie. Ale ostatnia obniżka w Amazon w znaczącym stopniu przyczynia się do popularności tych urządzeń pod naszymi strzechami.

--
Już niedługo kolejne ciekawe posty o Kindle. Bądź na bieżąco i zapisz się do kanału RSS. Już subskrybujesz  kanał RSS ? Zapraszam do komentarzy.

5 komentarzy:

 1. Zamierzam kupić Kindle 3. Jak naraze dle mnie cena jest troche zaporowa, moze na wiosne ;D.
  Jak wyjdzie Kindle 4 to 3 będze napewno tańszy :P

  OdpowiedzUsuń
 2. @T
  Trudno powiedzieć kiedy wyjdzie Kindle 4. W tej chwili Kindle 3 sprzedaje się bardzo dobrze. Na początku stycznia wyczerpały się nawet zapasy w magazynach.
  Natomiast obecność innych kolorowych czytników na rynku zapewne zmobilizuje Amazon, do przyspieszenia prac nad Kindle 4.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sam kupiłem Kindle 3 trzy miesiące temu i po kilku tygodniach gadadu i osobistej prezentacji kumpel w poniedziałek też otworzył swojego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzisiaj zamówiłem KINDLE 3, może za tydzień dojdzie

  OdpowiedzUsuń
 5. @Łukasz
  Pierwszy Kindle jak zamówilem w niedzielę to w czwartek mogłem się cieszyć czytnikiem. Przy dobrych wiatrach może będziesz miał w tym tygodniu

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Popularne posty