środa, 26 stycznia 2011

Pomysł jak szybko korzystać z ulubionych stron internetowych na czytniku Kindle

Dzisiejszy post chciałbym poświęcić jednej z dostępnych funkcji przeglądarki internetowej w czytniku Kindle, jaką jest możliwość zarządzania zakładkami do ulubionych stron internetowych. Najpierw chciałbym krótko wspomnieć o ograniczeniach istniejącego rozwiązania. Następnie chciałbym czytelnikom bloga zaproponować alternatywę oraz pokażę jak  w kilku prostych krokach uzyskać szybki dostęp do ulubionych stron prosto na głównym ekranie czytnika Kindle.

Zaczynając zabawę surfowania po Internecie na Kindle, po niedługim czasie zorientujemy się, że opcje zarządzania linkami do ulubionych stron są bardzo ubogie. Wstępnie dostajemy zestaw gotowych linków do najbardziej popularnych stron według Amazon. Niekoniecznie ulubione strony Amazon muszą się pokrywać z naszymi. Opcje jakie mamy w kwestii zarządzania, w zasadzie sprowadzają się do dodawania nowych linków lub usuwania istniejących.
Nie mamy możliwości decydowania w jakiej kolejności linki pojawiają się na liście. Nowo dodane strony sytuowane są automatycznie na końcu listy. Nie mamy również możliwości grupowania linków tematycznie w folderach. W praktyce po dodaniu kilkunastu linków, lista ulubionych rozrasta się do kilku stron. Wymusza to na nas ciągłe przechodzenie między stronami zakładek. W takiej sytuacji szybkie dotarcie do ulubionej strony staje się po prostu niewygodne.
Szukając obejścia tej sytuacji przemknęła mi myśl: "A gdyby tak przenieść zakładki do pliku na główny ekran ?" 
Oto co się narodziło z tego pomysłu.
Otóż na komputerze tworzymy najzwyklejszy plik Word powiedzmy 'Moje zakładki.doc'. W treści dokumentu wklejamy adresy do naszych  ulubionych stron w preferowanej kolejności. Dla celów demonstracyjnych wykorzystam przykładową listę adresów stron internetowych dla mobilnych urządzeń zaproponowanych na forum.eksiążki.org.

http://m.bankier.pl
http://lajt.onet.pl
http://m.jakdojade.pl
http://mini.wp.pl
http://wap.poczta.wp.pl
http://m.allegro.pl
http://mdziennik.pl
http://tvn24.lajt.pl
http://m.eloba.pl
http://m.gazetaprawna.pl
http://lajt.newsweek.pl
http://mobile.sitkol.pl

Ważne jest aby adres zawierał pełny adres nagłówek http. Upewniamy się, że wszystkie adresy zostały rozpoznane jako odnośniki internetowe - niebieskie podkreślenie w Wordzie. Tak przygotowany plik konwertujemy wysyłając na nasz adres @free.kindle.com lub używając jednego z programów w dziale Downloads.
I to wszystko. Plik jest widoczny na głównej stronie i wygląda mnie więcej tak po otwarciu:Jakie są zalety ?
 • W dwóch kliknięciach z głównego ekranu szybko lądujemy na ulubionych stronach
 • Możliwość układania linków w dowolnej kolejności
 • Wymagający użytkownicy mogą się pokusić o utworzenie bardziej złożonej struktury, przykładowo strony pogrupowane linkami tematycznie, przejścia typu wstecz, powrót.itp.
Jakie są wady ?
 • Tak utworzone linki można edytować  tylko na komputerze i trzeba transferować do czytnika po każdej modyfikacji dokumentu.
Jak widać jest to pewne obejście problemu a nie rozwiązanie. Z drugiej strony doświadczenie pokazuje, że po pewnym czasie lista odwiedzanych stron krystalizuje się. Większość internautów ma tendencję do powracania do tych samych stron. Więc w miarę upływu czasu coraz rzadziej zachodzi potrzeba edycji listy zakładek.
A wy drodzy czytelnicy macie jakieś swoje sposoby na lepsze wykorzystanie Internetu na Kindle?


--
Już niedługo kolejne posty o Kindle. Bądź na bieżąco i zapisz się do kanału RSS. Już subskrybujesz  kanał RSS ? Weź udział w  ankiecie. Do końca głosowania pozostało tylko 5 dni.  Zapraszam do komentarzy.

7 komentarzy:

 1. Nie wspomniałeś jeszcze, że w zakładkach oprócz usuwania można je edytować (nazwę) wciskając na wybieraku kierunkowym w prawo :).
  Co do pliku z zakładkami na głównym ekranie to ciekawy pomysł, muszę przetestować u siebie.
  Pozdrawiam

  Kundelek

  OdpowiedzUsuń
 2. @Łukasz

  Dziękuje, że o tym wspomniałeś. Warto wiedzieć, bo aż tak głęboko nie wnikałem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też przypadkiem na to natrafiłem bawiąc się Kindlem :).
  Najbardziej mnie denerwuje, że kolejności zakładek nie można zmieniać.
  Trzeba by było usunąć wszystkie i ułożyć tak jak się lubi ale to niewygodne.
  Mam nadzieje, że to poprawią w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 4. działa super wygodne DZIĘKI

  OdpowiedzUsuń
 5. m.eioba.pl a nie m.eloba.pl ;)
  P.S. http://www.facebook.com/album.php?aid=327897&id=91547412789

  OdpowiedzUsuń
 6. @Mariusz

  dzięki za korektę i link do Facebooka.
  Jak widać nawet przy 'kopiuj, wklej' można zrobić literówkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. http://www.pocketoptimized.com/pda/pl/ -Katalog mobilnych stron, czyli coś dla naszego kindle'a :))

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Popularne posty