środa, 19 stycznia 2011

Jak szybko przesyłać strony internetowe prosto na czytnik Kindle ?

Niedawno robiłem porządki na komputerze. W ramach sprzątania wgrałem również obraz systemu z kopii zapasowej, w końcu to tylko 5 min. Ponieważ obraz dysku mam z kwietnia 2010, zaraz po połączeniu z Internetem system pobrał oczywiście wszystkie aktualizacje. Wśród nich jest aktualizacja wymuszona na Microsoft przez Unię Europejską w ramach działań antymonopolowych , która pozwala na wybór przeglądarki internetowej. 

A propos inicjatorem całej sprawy jest Opera, dotychczas moja ulubiona przeglądarka :). Bardzo mnie to cieszy, bo z powodu polityki Microsoftu rozwój standardów internetowych jest opóźniony co najmniej o 5 lat.
Wprawdzie nie zamierzam zmieniać domyślnej przeglądarki Opera, ale moją uwagę przykuła jedna z alternatywnych przeglądarek pod nazwą SRWare Iron. Jest to zmodyfikowana wersja przeglądarki Chrome. Swego czasu już próbowałem Chrome. ale odinstalowałem z powodów bezpieczeństwa. Zbyt wiele rzeczy było przesyłane do firmy Google. Chociaż sama prędkość przeglądania stron była bardzo dobra. Iron wydaje się rozwiązywać właśnie te obawy związane z bezpieczeństwem bez kompromisów w dziedzinie prędkości. Dla chcących przetestować polecam wersję portable. Nie trzeba nic instalować, nie zaśmieca systemu i można uruchamiać bezpośrednio z przenośnego USB jak i z dysku twardego. I tak właśnie zapoznając się z Iron natknąłem się na bezpłatny dodatek do przeglądarki Chrome 'Send to Kindle'. Po przetestowaniu i zaskakująco dobrych wynikach, nie mogłem się oprzeć pokusie, żeby nie podzielić się wiedzą z czytelnikami Kindlemaniaka o tak przydatnym narzędziu. A teraz po trochę przydługawym wstępie zobaczmy jak sprawy mają się w praktyce ;)


Instalacja jest banalna. Po przejściu na stronę dodatku klikamy 'Zainstaluj' i voila gotowe. Na pasku narzędziowym pojawi się dodatkowa ikona. Konfiguracja zajmuje również dosłownie minutę. Podajemy nasz adres email @kindle.com lub @free.kindle.com oraz dodajemy adres kindle@klip.me do listy autoryzowanych w panelu zarządzania Kindle. Więcej informacji jak to zrobić oraz innych opcjach konfiguracyjnych Kindle można poczytać w poście Zarządzaj swoim Kindle, czyli o tym jak skonfigurować swoje konto na Amazonie. Oprócz adresów możemy przypisać klawisze skrótów do podglądu i szybkiego wysyłania do Kindle.
Niżej ekran przykładowej konfiguracji


A teraz zobaczmy jak to działa. Na początek zilustruję to na przykładzie jednego z blogów, które śledzę  http://appfunds.blogspot.com/
Strona główna w przeglądarce.


Podgląd strony w przeglądarce przed wysłaniem na Kindle. Aktywacja klawiszem F12 w przypadku domyślnej konfiguracji dodatku.


Wygląd strony po przesłaniu na czytniku Kindle


I jeszcze jeden przykład. Tym razem dla odmiany artykuł z Newsweek o Największej dziurze we Wszechświecie.
Artykuł w przeglądarce

Artykuł na KindleJakie są zalety. Zgodnie z deklaracjami autora dodatek posiada następujące cechy:
 • Przesyła tylko istotne treści bezpośrednio z Internetu na czytnik Kindle
 • Szybki, łatwy w użyciu. Czyści strony z niepotrzebnych reklam i innych śmieci których nie potrzebujemy
 • Automatycznie wykrywa główną zawartości strony w jednym kliknięciu
 • Przesyła w formie, która jest przyjazna dla czytnika Kindle 
 • Usuwa obrazki
Od siebie mogę jeszcze dodać, że można również przesłać tylko wybrane fragmenty tekstu po wcześniejszym zaznaczeniu. Osobiście dodatek wywarł na mnie dobre wrażenie.
Jeśli znacie jakieś inne sposoby ułatwiające korzystanie z Internetu na Kindle zapraszam do podzielenia się w komentarzach.

--
Już niedługo kolejne posty o Kindle. Bądź na bieżąco i zapisz się do kanału RSS. Już subskrybujesz  kanał RSS ? Weź udział w ankiecie na stronie głównej: "Ile przeczytałeś książek w 2010 roku". Zapraszam do komentarzy.

4 komentarze:

 1. W sumie podobna funkcjonalność jak Instapaper plus wtyczka Instaright pod Firefoxa. Ale i tak fajna zabawka.

  OdpowiedzUsuń
 2. i w wersji K3 3G - moga pojawić się obciążenia na koncie - bo wysyłanie przez sieć 3G jest płatne - a Google wyrażnie informuje ,że nie odpowiadają za możliwe powstałe koszty przy wykorzystaniu tej funkcji - tak,że należy uwżać czy mamy dostęp do wifi

  OdpowiedzUsuń
 3. @Urbanczyk

  Też miałem podobne skojarzenia z Instapaper. Sam nie korzystam z Firefoxa, ale wiem, że jego zaletą są liczne wtyczki, które uzupełniają jego braki. Dzięki za info o Instaright

  @Tomasz
  Jeśli wybierzesz adres @free.kindle.com to automatycznie wymuszasz darmową dostawę. Nawet gdy znajdziesz się z zasięgu 3G, to dostaniesz info, że czekają dokumenty do pobrania w momencie połączenia się z Wi-fi.
  W zasadzie żeby zostać obciążonym musiałbyś spełnić 3 warunki:
  1 Wybrać adres @kindle.com zamiast @free.kindle.com
  2 Zgodzić się na opłaty za transfer. Więcej o tym ustawieniu i kosztach znajdziesz w poście o zarządzaniu Kindle na koncie Amazon
  3 Znaleźć się w zasięgu 3G

  OdpowiedzUsuń
 4. Super opcja, dzięki za informację!

  Jeśli ktoś posiada telefon z systemem Android to polecam aplikację "Send to Kindle" - to samo co w artykule powyżej lecz z poziomu telefonu -- on the go :)

  Pozdrawiam Kindlemaniaków
  Sylwester

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Popularne posty