wtorek, 14 grudnia 2010

Need for speed, czyli jak szybciej przeglądać Internet na Kindle

W niedawnym teście przeglądarki Internetowej Kindle doszedłem do wniosku, że wbudowana przeglądarka niezbyt spełnia oczekiwania, jakie moglibyśmy w niej pokładać. Jedną z wypunktowanych niedoskonałości był wolny czas renderowania stron.
Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na wolne wczytywanie stron na Kindle?
Otóż nie, za pomocą prostego triku znacząco możemy przyspieszyć przeglądarkę.
Przez większość czasu surfując po Internecie na Kindle będziemy raczej szukać informacji, czytać artykuły, wiadomości, blogi gdyż to tego czytnik nadaje się najlepiej. Ponadto w dzisiejszych czasach strony stają się coraz to bardziej naszpikowane mediami. Zawierają złożone funkcje napisane w JavaScript. Kindle ze swej natury nie będzie sobie dobrze radził ze stronami naszpikowanymi grafiką oraz oferującymi wyszukane funkcje na stronie.

Co możemy zrobić?
Przeglądarka w swojej skromności oferuje w ustawieniach wyłączenie obrazków oraz obsługi JavaScript na stronach. Po otwarciu przeglądarki z menu podręcznego wybieramy Browser Settings and następnie Disable Javascript, Disable Images.

Ile możemy zyskać ? 
Wyniki testów możecie sami zobaczyć na wykresie oraz podsumowanie w tabelce.
I jak? 
Jest różnica prawda, nawet gołym okiem to widać. Prędkość wczytywania stron dla głównych serwisów informacyjnych niezależnie od rodzaju połączenia wzrosła sześciokrotnie ! Teraz już wiemy co jest kulą u nogi dla naszej przeglądarki.

Ale każdy kij ma 2 końce. I żeby nie było tak różowo są też skutki uboczne. Strony korzystające z JavaScript typu Gmail czy Facebook nie będą działać przy tych ustawieniach. Zostaniemy poinformowani, że nasza przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript.


Gmail oferuje widok podstawowy HTML, który nie wymaga obsługi JavaScript. W innych przypadkach wystarczy włączyć JavaScript i przeładować stronę.  Z niektórymi serwisami nawet po włączeniu JavaScript nasza przeglądarka na Kindle może sobie nie poradzić np bankowość elektroniczna. Trzeba po prostu samemu sprawdzić, które serwisy działają, a które nie.

Zakładając, że Kindle ma głównie służyć do czytania, za pomocą tych prostych ustawień możemy znacząco przyspieszyć przeglądanie naszych ulubionych stron internetowych. Dodatkowo jeśli połączymy to z 'Article mode' mamy receptę na bardziej komfortowe czytanie stron w Internecie.

--
Już niedługo kolejne porady jak efektywniej przeglądać Internet na Kindle. Bądź na bieżąco i zapisz się do kanału RSS. Już subskrybujesz  kanał RSS ? Zapraszam do udziału w ankiecie na stronie głównej oraz komentarzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy

Popularne posty