piątek, 31 grudnia 2010

Czy możemy wreszcie pożyczać książki w Amazon ?

W rzeczywistym świecie pożyczanie książek przyjaciołom i znajomym jest czymś zupełnie normalnym. W świecie e-książek sprawa nie jest taka prosta. Zazwyczaj pozycje zakupione w jednej księgarni były chronione prawami DRM. Przeważnie jesteśmy zmuszeni do czytania na jedynie słusznym czytniku powiązanym z daną księgarnią.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Amazon udostępnił usługę pożyczania książek. Przyjrzyjmy się usłudze, i zobaczmy jak to pożyczanie wygląda w praktyce.


Po pierwsze nie wszystkie książki będziemy mogli pożyczać, a jedynie te na które wydawca wyraził zgodę. Daną książkę Kindle będziemy mogli pożyczyć tylko 1 raz na okres 14 dni. Najfajniejsze jest to, że możemy pożyczać książki każdemu, niezależnie od tego czy jest posiadaczem czytnika Kindle. Przyjaciele  nie posiadający czytnika Kindle, będą mogli skorzystać z darmowej aplikacji, która jest dostępna na najbardziej popularnych systemach operacyjnych, również dla urządzeń przenośnych.

Jak to działa?
Po zalogowaniu się na konto przechodzimy do zakupionych pozycji w sekcji zarządzania czytnikiem. Przy wybranej książce rozwijamy szczegóły danej książki '+'. Jeśli wydawca zgodził się na pożyczanie, wybieramy 'Loan this book'. Następnie zostaniemy przekierowani do formularza, gdzie podajemy adres e-mail osoby, której chcemy pożyczyć książkę oraz opcjonalnie imię i wiadomość np osobista rekomendacja książki. Adresat wiadomości ma 7 dni na akceptacje propozycji pożyczenia. Jeśli zaproszenie nie zostanie potwierdzone w tym czasie książka będzie dla nas ponownie dostępna do pobrania w archiwalnych pozycjach
Niektóre książki z powodu ograniczeń praw autorskich obowiązujących w danym kraju  nie będziemy mogli pożyczać. W takim przypadku książka będzie również dostępna dla nas po tygodniu.

Jak to wygląda od drugiej strony ?
Adresat dostanie link z łączem do pobrania. Podczas pobierania zostaniemy przekierowani na stronę Amazon.com i poproszeni o zalogowanie do naszego konta lub utworzenie nowego jeśli takowego nie posiadamy. Możemy również zostać poproszeni o adres w celu weryfikacji naszej lokalizacji. Znowu nieszczęsne prawa autorskie. Osobiście bardzo mi się to nie podoba. Może być również niezrozumiałe dla osoby chcącej pożyczyć książkę dlaczego musi podawać swój adres i  ostatecznie zniechęcić do pobrania książki. Po zalogowaniu się na konto wskazujemy na które urządzenie ma zostać dostarczona pozycja. Jeśli nie nie posiadamy czytnika Kindle zostaniemy przeniesieni do strony oferujące darmowe aplikacje do czytania.

Co jeszcze ?
W każdej chwili możemy możemy zwrócić książkę przed okresem 14 dni logując się do naszego konta zarządzania Kindle. Przy danej pozycji  rozwijamy menu '+'  i wybieramy opcję 'Delete this Title'. Książka wróci do prawowitego właściciela. 
3 dni przed wygaśnięciem okresu pożyczenia dostaniemy przypomnienie, że książka wkrótce nie będzie dla nas dostępna. W tej chwili usługa pożyczania jest dostępna tylko dla mieszkańców USA, tzn mogą pożyczać innym osobom.

Wnioski
Cóż, jest to jakiś mały krok w kierunku normalności jeśli chodzi o pożyczanie książek w formie elektronicznej ale zawsze coś. Wiele jeszcze pozostaje do życzenia w tej kwestii.
Dlaczego wydawca ma decydować, którą książkę mogę pożyczyć przyjaciołom a którą nie ? 
Dlaczego mogę pożyczyć tylko na 14 dni, a co jeśli książka jest bogata w treść i 2 tygodnie to za mało żeby ją przyswoić ? 

Jeśli komuś udało się coś pożyczyć zapraszam do dzielenia się wrażeniami. Lub może życzliwy czytelnik ze Stanów chciałby na próbę pożyć mi książkę na Kindle wtedy sam podzielę się wrażeniami w kolejnym wpisie ;)


Źródła:


--
Już niedługo kolejne posty o Kindle. Bądź na bieżąco i zapisz się do kanału RSS. Już subskrybujesz  kanał RSS ? Zobacz wyniki zakończonej ankiety: 'Jaki posiadasz model czytnika ?'

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy

Popularne posty