czwartek, 30 grudnia 2010

Szczęśliwego Nowego Roku, czyli jak utworzyć kalendarz 2011 w edycji dla Kindle

Bieżący rok już praktycznie za nami. To zazwyczaj czas podsumowań, porządków ale też czas planów na przyszły nadchodzący rok. Dla niektórych kalendarz to podstawowe narzędzie do planowania i zarządzania czasem.
I tutaj  nasz Kindle będzie również pomocny..
Otóż, jak wiadomo wszystkim posiadaczom czytnika, Kindle oferuje możliwość dodawania własnych notatek. Przygotowując odpowiedni dokument w formie kalendarza, będziemy mogli dodawać notatki do poszczególnych dni. Wprawdzie w Amazon jest gotowy kalendarz gotowy do pobrania na Kindle ale po co przepłacać. W kilku krokach postaram się pokazać jak przygotować spersonalizowany kalendarz na rok 2011.

W pierwszej kolejności będziemy potrzebowali szablon dokumentu, który będziemy mogli dopasować do swoich potrzeb. Możemy skorzystać z gotowych szablonów dostępnych na stronach Microsoft i Google. Dostępne szablony wyglądają ładnie na ekranie komputera, niekoniecznie na Kindle. Dlatego myślę, że warto zacząć od własnego.
Na początek, możemy do tego wykorzystać Excel i wbudowaną funkcję auto uzupełniania. W kilka minut mamy tabelkę podobną to tej


Wskazówka: aby wyświetlić nazwę dni tygodnia użyj formatowania niestandardowego 'ddd' lub 'dddd'


Ponieważ dokumenty Word konwertuje się znacznie łatwiej niż dokumenty Excela, przenosimy zawartość do Worda. Edytor będzie chciał wkleić kopiowaną zawartość jako tabelę, dlatego najlepiej wklejać komórki jako czysty tekst. Aby utrzymać przejrzystość proponuję wklejać 1 miesiąc na każdej stronie. Dodatkowo kalendarz możemy spersonalizować dodając osobiste wpisy typu: święta, urodziny, urlop, ferie. Cokolwiek nam przyjdzie do głowy. Możemy też dodać inne sekcje do naszego kalendarza typu notatki, zakupy. Tak naprawdę jesteśmy tutaj ograniczeni tylko naszą wyobraźnią.
Następnie tworzymy na początku dokumentu spis odnośników do odpowiednich miesięcy oraz sekcji w dokumencie. Można wstawiać ręcznie odnośniki, ale najszybciej to zrobić wykorzystując funkcję automatycznego spisu treści w Wordzie. W widoku konspektu formatujemy odpowiednie nagłówki wedle potrzeb a następnie wybieramy z menu Wstaw>Odwołanie>Indeks i spisy>Spis treści


Tak sformatowany dokument  Word konwertujemy do formatu obsługiwanego przez Kindle. Można skorzystać z jednego z programów w dziale Download do konwersji plików. Oto jak nasz kalendarz  po konwersji wygląda na Kindle.


Wszystkie elementy typu czcionka, format daty w zależności od naszych potrzeb i fantazji możemy dowolnie spersonalizować wcześniej w Wordzie. Ponieważ Kindle jest czytnikiem a nie edytorem, nasze notatki będą dopiero widoczne po najechaniu kursorem.


W ten oto sposób, w kilku prostych krokach, mamy kalendarz skrojony na miarę naszych potrzeb. Dla wygodnych dostępny do pobrania jest gotowy kalendarz stworzony przez jednego z użytkowników forum.eksiazki.org.

Tymczasem czytelnikom bloga, życzę samych owocnych wpisów w kalendarzu Kindle oraz Szczęśliwego Nowego Roku !--
Już niedługo kolejne ciekawe posty o Kindle. Bądź na bieżąco i zapisz się do kanału RSS. Już subskrybujesz  kanał RSS ? Zobacz wyniki ankiety oraz co nowego na stronie głównej. Zapraszam do komentarzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy

Popularne posty